Mentálhigiéné szakrendelés

Mentálhigiéné szakrendelés

A szakrendelést dr. Gráner Nóra vezeti, aki csecsemő- és gyermekgyógyász, lelkigondozó, mentálhigiénés szakember.

A doktornő munkája során emberekkel, családokkal foglalkozva hamar ráébredt, mennyire fontos, hogy értő figyelemmel, empátiával forduljon a tőle segítséget kérő emberek felé, és észrevegye a tünetek mögött esetlegesen meghúzódó lelki tényezőket.

2022-23-ban elvégzett egy bibliai alapú lelkigondozói képzést, majd ezt követően 2023-25-ben a Szegedi Tudományegyetem Pszichológia Tanszékén az Integratív Mentálhigiéné Szakirányú Továbbképzést.

Mentálhigiénés többlettudását egyfelől az orvosi munkába integráltan alkalmazza, emellett párhuzamosan egyéni segítő beszélgetéseket folytat felnőtt kliensekkel.

De mit is jelent a mentálhigiéné kifejezés?

Sokan értetlenül állnak e szó előtt, mert az idegenül és furcsán hat. Magyarul lelki egészségvédelemnek fordíthatnánk. Hasonló a pszichológiához, pszichiátriához, de amíg az előbbiek inkább a komolyabb lelki betegségeket hivatottak gyógyítani, addig a mentálhigiéné inkább a lelki egészség előmozdítására, és az egyén saját lelki tartalékainak, erőforrásainak a mozgósítására törekszik az önismeret és pozitív önértékelés erősítése által.

Ez egyfajta személyközpontú módszer, ahol a fókuszban a segítséget kérő ember áll.

Ideális esetben egy olyan tér keletkezik a kliens és a segítő között, ahol az egyébként meg nem élhető, ki nem mondható érzések a felszínre kerülhetnek és elfogadó légkörben megélhetővé és feldolgozhatóvá válhatnak.

A segített ember átélheti, hogy szerethető és elfogadható, megtapasztalhatja annak a paradoxonát, hogy ha elfogadom magam olyannak, amilyen vagyok, akkor tudok elindulni a változás útján. Felismeri saját lelki szükségleteit, képes a perspektívaváltásra.

A segítés folyamatában segítőként a doktornő nem állít fel diagnózist, nem ad tanácsot. Kíséri a klienst, az ő tempójában haladnak. Segít, hogy a benne lévő kesze-kusza érzések és gondolatok kibogozódjanak, és értelmet nyerjenek.

Milyen problémák esetén érdemes mentálhigiénés beszélgetésre jelentkezni?

  • alacsony önértékelés
  • kapcsolati problémák
  • elakadások (nehéz döntések, stagnálás, megrekedés)
  • krízishelyzetek (veszteség, gyász, válás, krónikus betegségek, valamint az ún. normatív krízisek, pl. kisgyermekes szülők túlterheltsége, életközepi válság stb.)
  • kiégés, stresszkezelés nehézségei
  • igény szerint egyéni élethelyzetek keresztény hit felől való megértése és kifejezése (A beszélgetésekhez nem előfeltétel a személyes hit megléte. Mivel a doktornőnek speciális képzettsége és személyes hittapasztalata is van, így ez egy plusz segítséget jelenthet hitbeli kérdések esetén.)

Kapcsolatfelvétel:

  • A szakrendelésre kizárólag a granermental@gmail.com e-mail címen lehet időpontot kérni.
  • Az alkalmak előre leegyeztetett időpontban zajlanak, 50 percesek. A segítő beszélgetéseket felnőtt személyek számára tudom biztosítani. .

A szakrendelésen dolgozó munkatársaink